STAWY KĄPIELOWE

Nasza firma zajmuje się kompleksowym wykonaniem stawów kąpielowych. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo i najwyższą jakość wybudowanych ekobasenów.
Profesjonalny projekt, właściwy dobór urządzeń i budowa są gwarancją prawidłowo działającego stawu kąpielowego.

 

Czym jest staw kąpielowy i jakie są jego zalety?
Stawy kąpielowe są to sztucznie wytworzone zbiorniki pełniące funkcję basenu i oczka wodnego.
Idealnie nadają się dla osób pragnących zachować symbiozę z naturą. Mimo, iż są to nadal sztuczne zbiorniki, do złudzenia wyglądają jak naturalne. Taki wygląd sprawia, że można poczuć się jak nad naturalnym zbiornikiem wodnym.
Co raz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania. Zwykłe baseny wyłożone kafelkami są mało przyjemne i wymagają używania chemicznych środków do czyszczenia. Technologia nowoczesnego oczyszczania wody w stawach kąpielowych pozwala nawet alergikom cieszyć się z kąpieli.
Dobór roślin oraz odpowiednia budowa stawu sprawiają, że proces oczyszczania przebiega samoistnie bez konieczności używania środków chemicznych. Podobnie jak w zwykłych stawach można tutaj sporadycznie stosować produkty biologiczne typu Eco Tabs.
Tradycyjne baseny ogrodowe mimo pięknego wykonania nie zastąpią stawu kąpielowego. Naturalny zbiornik wodny, obsadzony różnorodną roślinnością wodną, otoczony kaskadami stanowi idealne miejsce odpoczynku oraz zabaw. Powstaje on na podstawie indywidualnego projektu. Każdy może wybrać kształt, wielkość oraz charakter, który będzie pasować do danego ogrodu. Zamiast korzystać z publicznych kąpielisk możemy stworzyć własne miejsce kąpielowe, które będzie cieszyć oko każdego dnia. Dno stawu kąpielowego do złudzenia przypomina naturalne jezioro. Może być ono piaszczyste lub kamieniste.

Kolejną zaletą stawu jest możliwość bliskiego obcowania z naturą o każdej porze roku. Jego wygląd zmienia się każdego miesiąca. Latem cieszy możliwością kąpieli i daje ukojenie w upalne dni a zimą jego powierzchnia zamienia się w lodową taflę.

Pod względem ekonomicznym budowa stawu kąpielowego, utrzymanie oraz dalsza eksploatacja wymagają mniejszych nakładów finansowych niż basen.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_k%C4%85pielowy

Stawy zbudowane są z dwóch części: część kąpielowa i regeneracyjna.
Część kąpielowa: służąca do użytku rekreacyjnego.
Część regeneracyjna: stanowi obszar, w którym dochodzi do oczyszczania wody. Jest ona obsadzona liczną roślinnością dzięki, która wpływa na cyrkulację i oczyszczanie zbiornika. Baseny czyszczą się samoistnie przez rośliny i mikroorganizmy znajdujące się w wodzie. Aby proces ten miał miejsce należy zbudować odpowiednio duży obszar oczyszczania. Dodatkowo filtracja może być wspomagana przez pompy obiegowe, skimmery, spusty denne oraz złoża mineralne. Im większy staw kąpielowy tym lepiej przebiega naturalny proces regeneracji a tym samym mniejsza potrzeba stosowania technologii. Niewystarczająca strefa czyszczenia powoduje, że woda w stawie będzie mętna i brudna. Taka sytuacja może doprowadzić do powstania nadmiernej ilości składników odżywczych, które zostaną przetworzone przez glony a tym samym dojdzie do nadmiernego ich rozwoju. Ograniczając w wodzie składniki odżywcze możemy uniknąć takiej sytuacji.

Staw kąpielowy może powstać z przebudowania istniejącego zbiornika wodnego. Sprawi to, że zbiornik nabierze nowego wyglądu i charakteru. Tego typu stawy mogą powstawać z dala od środowiska hydrologicznego, ponieważ są sztucznymi zbiornikami. Dzięki temu można tworzyć je w każdym ogrodzie a tym samym każdy z nas może cieszyć się własnym kąpieliskiem. Ograniczeniem dla zwykłych basenów jest konieczność zakładania ich na równym terenie. W przypadku sztucznego kąpieliska zróżnicowana rzeźba terenu jest dodatkowym atutem. Rzeźba terenu oraz otoczenie sprawiają, że staw staje się ciekawszy i unikatowy.

 

Wybór miejsca i wielkość stawu:

Wybór miejsca ma istotne znaczenie. Staw powinien znajdować się w miejscu słonecznym, oddalonym od drzew liściastych i iglastych. Dzięki temu woda szybciej się nagrzeje a staw nie będzie zanieczyszczany przez spadające liście.
Powierzchnia ekobasenu powinna mieć co najmniej 100 m2 powierzchni i głębokość co najmniej 150 cm. Minimalna długość to 10 metrów a szerokość co najmniej 350 cm.
Miejsce na zejście do stawu zależy od upodobań klientów. Może być wysypane kamieniami i prowadzić prosto z plaży. Dodatkowym atutem jest drewniany pomost z drabinką, na którym można przesiadywać latem.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_k%C4%85pielowy

Oczyszczanie wody:
Samooczyszczanie wody wspomagane jest przez mikroorganizmy jednokomórkowe. To właśnie one odpowiedzialne są za czystość wody. Tzw. „szczepienie” wody umożliwia osiągnięcie równowagi między roślinami, bakteriami i glonami.
Oprócz mikroorganizmów stosuje się również urządzenia przeciwdziałające zanieczyszczaniu wody np. skimery służące do wyławiania ze stawu spadających liści.
Czyszczenie naturalne:
Mimo, iż staw posiada dużą strefę roślinną odpowiedzialną za samooczyszczanie się wody to co kilka lat powinien być czyszczony. Czyszczenie wygląda tak samo jak w przypadku zwykłego oczka wodnego.
Dwa lub trzy razy do roku należy kontrolować podstawowe parametry wody (pH i KH).
Pompy oraz filtry powinno się systematycznie obserwować i czyścić raz do roku.
Musimy pamiętać, że posiadanie ekobasenu, to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Regularne kontrolowanie parametrów wody oraz przeprowadzanie prewencyjnych zabiegów pielęgnacyjnych pozwoli cieszyć się pięknym i czystym stawem przez wiele lat.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_k%C4%85pielowy